Wystawa "KOMEDA, kalendarium życia" przedstawiającej sylwetkę wybitnego kompozytora autorstwa Andrzeja Rumianowskiego, dyrektora Muzeum Jazzu. Wystawa wykonana na podstawie materiałów z archiwum Zofii Komedowej-Trzcińskiej, przekazanych do Muzeum Jazzu przez jej syna, Tomasza Lacha.
wejście godz. 18.00
Mistrz saksofonu dokonał pewnego rodzaju dekonstrukcji lub przearanżowania oryginalnych utworów Komedy, poszukując w nich, lub dodając do nich pierwiastek afrykański, zawarty stylistycznie w szeroko pojętym idiomie jazzu i muzyki etnicznej. Usłyszymy utwory Krzysztofa Komedy utrzymane w stylistyce „A'Freak-aN”, takie jak: „Kattorna”, „Moja Ballada” znana z filmu „Do widzenia do jutra” Janusza Morgensterna czy „Crazy Girl” i „Cherry” z „Noża w wodzie” Romana Polańskiego.
Wojciech Staroniewicz, czołowy polski jazzman, (przed laty jedyny europejski finalista Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Waszyngtonie), rozpisał swoje aranżacje na rozbudowaną sekcję saksofonową, czyniąc podmiot artystycznych poszukiwań brzmieniowych. Do wspólnego grania muzyki lider zaprosił znanych i cenionych muzyków ze środowiska trójmiejskiego.
„Powstał projekt na miarę polskiego „World Saxophone Quartet” ...piękny i ważny projekt, płyta” – Dionizy Piątkowski, Era Jazzu.
staroniewicz.com
godz. 20.00
Luca Aquino. Jest jednym z najbardziej cenionych włoskich muzyków i kompozytorów jazzowych na scenie międzynarodowej. Laureat międzynarodowej nagrody „Massimo Urbani”, oraz „Top Jazz” dla najlepszego włoskiego muzyka jazzowego. Wirtuoz trąbki o pięknej barwie i delikatnym i nowoczesnym brzmieniu, doskonalił swoich umiejętności pod okiem takich mistrzów jak Enrico Rava, Paolo Fresu, Jon Hassell. Włoscy artyści zagrają kilka utwór Komedy w nowej odsłonie.
Jego pasja do eksperymentów dźwiękowych jest podkreślana przez prasę branżową, która opisuje go jako „współczesnego odkrywcę dźwięku”, podobnie zagraniczni krytycy dostrzegają w nim tę szczególną włoską cechę, która w międzynarodowej wyobraźni przypomina podróże, kreatywność, wizjonerskie inspiracje i piękno.
Giovanni Guidi. To jedna z najważniejszych postaci nowego pokolenia europejskiej sceny jazzowej, uznany włoski pianista, kompozytor, znany między innymi jako ze współpracy z mistrzem jazzowej trąbki Enrico Ravą. (Wielokrotnie dzielił scenę z Tomaszem Stańko).
Jako solista i akompaniator specjalizuje się w muzyce wysublimowanej i jest niezwykle biegły technicznie. Gra wyjątkowo nastrojowy i oryginalny jazz o refleksyjnej głębi o innowacyjnym brzmieniu. Jego dyskografia, bogata w różnorodne albumy i kolaboracje, nagrania dla prestiżowych wytwórni CAMP i ECM, wiele mówi o jego podróżach muzycznych i jego ewolucji na scenie międzynarodowej.
lucaaquino.com giovanniguidi.it
godz. 19.00
Komeda: Reflections, pierwsza autorska płyta lidera i pianisty zakochanego w fortepianie, w pełni oddaje wrażliwości jaką daje solowe obcowanie z tym instrumentem. Jest zbiorem aranżacji muzyki Krzysztofa Komedy, gdzie klasyczny fortepian został uzupełniony wpływami muzyki elektronicznej, filmowej i neoklasycznej. Głównym pierwiastkiem pozostaje jednak improwizacja, która podkreśla melodyjności, fraz i tematów charakterystycznych dla twórczości artysty Będzie to kolejne, oryginalne spojrzenie na twórczość ikony jazzu.
Maciej Tubis. Pianista (wieloletni wykładowca fortepianu na AM w Łodzi,) swój unikalny styl wykreował poprzez autorskie kompozycje oraz jako lider zespołu Tubis Trio. Muzyk poszukujący, który nie stroni od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych.
Jego Tubis Trio, to jeden z najbardziej oryginalnych, prężnie rozwijających się w ostatnich latach zespołów jazzowych. Ich ostatnie płyty studyjne „The Truth” oraz „Flashback” zostały entuzjastycznie przyjęte przez recenzentów w kraju i za granicą.
maciejtubis.com
godz. 20.00
Poetycki dramat psychologiczny reżysera z 1966 roku. Nagrodzona na festiwalach w Valladolid i Bergamo, opowieść o buncie i poszukiwaniu miejsca w świecie. Obraz otrzymał także Syrenkę Warszawską, nagrodę Klubu Krytyki Filmowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Scenariusz i reżyseria: Jerzy Skolimowski, zdjęcia: Jan Laskowski, muzyka: Krzysztof Komeda. Występują: Joanna Szczerbic, Jan Nowicki, Tadeusz Łomnicki, Maria Malicka, Zdzisław Maklakiewicz.
Projekcję filmu poprzedzi rozmowa o filmie którą poprowadzi krytyk filmowy, filmoznawca, Andrzej Bukowiecki.
29 - 30 września 2024
© 2014-2025 - Fundacja Jazz Art
Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy