Festiwal Komedy Festiwal filmów Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Komedy Festiwal Muzyki Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy Festiwal Komedy Festiwal filmów Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy
Program Bilety Archiwum Foto O nas Partnerzy Dla mediów English info

Archiwum

23 kwietnia 2016 - 1 dzień festiwalu

POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Audytorium

 • godz. 19.00
  Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie” MARKA KAREWICZA, jednego z najbardziej znanych i cenionych fotografików.
 • godz. 19.10
  KRZESIMIR DĘBSKI Group & Alter String Quartet. Legenda jazzu i wybitny skrzypek , kompozytor w specjalnym programie z udziałem swojego zespołu i kwartetu smyczkowego wykona kompozycje filmowe K. Komedy w swojej aranżacji.
 • godz. 20.40
  Koncert TORD GUSTAVSEN (Norwegia) piano - solo. Specjalnie na festiwal gwiazda prestiżowej wytwórni ECM przedstawi kompozycje Komedy w swoich aranżacjach.
 • godz. 22.00
  Pokaz filmów krótkometrażowych z muzyką K. Komedy: Kraksa z 1962 r. w reżyserii Edwarda Etlera oraz Przejażdżka z 1960 r w reżyserii Janusza Nasfetera.

24 kwietnia 2016 - 2 dzień festiwalu

POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Audytorium

 • godz. 19.00
  Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie” MARKA KAREWICZA, jednego z najbardziej znanych i cenionych fotografików.
 • godz. 19.10
  Koncert VLADYSLAV „ADZIK” SENDECKI Komeda Project (Polska, Wielka Brytania, USA) Premiera. Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów  o międzynarodowej renomie w specjalnym programie z kompozycjami K. Komedy.
 • godz. 21.00
  Pokaz filmu „Komeda – muzyczne ścieżki życia” Claudii Buthenhoff-Dufy. Esej na temat muzyki i odniesień do życia artysty. Film nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych FIPA w Biarritz, nominacja do Doc Against Gravity Film Festival.

23 kwietnia rozpocznie się w Warszawie 8 Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Festiwal prezentuje i promuje twórczość wybitnego kompozytora w szerokiej formule (muzyka, teatr, film, sztuki wizualne).

Festiwal jest miejscem do konfrontacji twórczości „Chopina polskiego jazzu” i „ikony muzycznej” oraz miejscem spotkań polskich i europejskich artystów, twórców - z różnych dyscyplin, których inspiruje Jego twórczość.

O rozmachu przedsięwzięcia świadczy udział twórców kultury w poprzednich edycjach. W specjalnych, premierowych projektach wystąpili m.in.: Tomasz Stańko /dwukrotnie/, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Milian /Jazz i Poezja/, Leszek Możdżer /dwukrotnie/, Bobo Stenson, Andrzej Jagodziński, Lena Ledoff, Kattorna, Atom String Quartet, Ketil Bjornstad, Tore Brunborg, Paweł Kaczmarczyk, Milo Kurtis, Motion Trio, Radio String Quartet Vienna, Adam Bałdych, Marcin Wasilewski, Andrzej Olejniczak.

Gośćmi festiwalu byli reżyserzy, krytycy filmowi, dziennikarze jak: Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Andrzej Bukowiecki, Janusz Wróblewski, Tomasz Tłuczkiewicz, Paweł Brodowski, Paweł Sztompke.

Poprzednie edycje festiwalu odbywały się w CSW Zamku Ujazdowskim, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, ostatnia w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Krzysztof Komeda Trzciński. Najsłynniejszy polski kompozytor muzyki jazzowe i filmowej, którego utwory zyskały światowy rozgłos. Pianista, prekursor i jeden z najwybitniejszych reprezentantów „polskiej szkoły jazzu”. W ciągu zaledwie jedenastu lat stworzył muzykę do ponad 71 filmów polskich i zagranicznych. Wywarł wielki wpływ na nowoczesną polską i europejska muzykę. Zmarł w Warszawie w kwietniu 1969 roku.


23 kwietnia 2016, godz. 19.00

POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Audytorium

Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie” MARKA KAREWICZA

Marek Karewicz Jeden z najbardziej znanych fotografików muzycznych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF w Łodzi, członek ZPAF odznaczony honorowym tytułem F.I.A.P. W jego archiwum liczącym ok. 2 milionów zdjęć, znajduje się niemal cała historia polskiego rocka, beatu oraz panteon największych gwiazd polskiej i światowej muzyki jazzowej. Autor ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii „Polski Jazz”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą.Koncert Polish Jazz Stars KRZESIMIR DĘBSKI Special Project Komeda

Krzesimir Dębski Special Project Komeda

Wybitny skrzypek i kompozytor w specjalnym programie z udziałem kwartetu smyczkowego wykona min. kompozycje filmowe K. Komedy w swojej aranżacji.

Krzesimir Dębski Kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Lider zespołu jazzowego String Connection, z którym koncertował od roku 1980 w 25 krajach: niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie. Ma za sobą wspaniałą karierę jazzmana. Jest laureatem I nagrody światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart (Belgia). Wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku w ankietach magazynu Jazz Forum. W 1985 r. znalazł się na liście 10-ciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych. Autor muzyki do ekranizacji wielkich dzieł polskiej literatury, komponował dla wytwórni w Hollywood. Laureat wielu nagród, min. Kanadyjskiej Akademii Filmowej "Genie Award'88".

Na zamówienie hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films skomponował muzykę do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914-17. Od 1991 roku prowadzi również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje kilkanaście tytułów, m.in. muzykę filmową dla Sony Classical . Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd, jak: Jose Carreras, Jose Cura, Adam Makowicz, Jean - Luc Ponty, Mark O'Connor, John Blake , Nigel Kennedy. Tworzy muzykę jazzową, rozrywkową, filmową, teatralną i eksperymentalną. www.kdebski.pl


Koncert European Stars Plays Komeda - TORD GUSTAVSEN piano-solo (Norwegia)

Tord Gustavsen

Premiera Specjalnie na festiwal gwiazda prestiżowej wytwórni ECM przedstawi kompozycje Komedy w swoich aranżacjach.


„Jego sposób łączenia historii jazzu z nordyckimi nastrojami i lirycznym pięknem wywiera niezwykle intrygujący wpływ na europejską scenę muzyczną. Gra Torda Gustavsena ,każdy dotyk klawisza jest nie tylko zagraną nutą, jest dźwiękiem wyrzeźbionym z wielką uwagą, z zapierającą dech w piersiach namiętnością i pięknem. Wszystkie kompozycje Gustavsena, uwodzą [...]” Morning Herald


Tord Gustavsen Norweski pianista, kompozytor, jeden z najbardziej nowatorskich pianistów, należy do najciekawszych osobowości muzycznych europejskiej sceny jazzowej. Od kilku lat wywiera intrygujący wpływ na dzisiejsza scenę muzyczną. Erudyta muzyczny i malarz nastrojów, jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych muzyków jazzowych Starego Kontynentu.

Absolwent Konserwatorium w Trondheim (historii i teorii muzyki oraz fortepianu) oraz studiów humanistycznych na Uniwersytecie w Oslo, (studiował psychologię, filozofię) gdzie, w latach 1998-2002 wykładał na tym uniwersytecie. Jego gra to kamień węgielny wielu projektów. Przez ponad 20 lat swojej kariery, ten 43- letni twórca ze swoim Triem, Ensemble i Quartetem dla prestiżowego ECM Records, nagrał albumy: „Changing Places”, „The Ground”, „Being There”, „Restorted, Returned”, „The Well”, które stały się cenionymi i popularnymi nagraniami ostatniej dekady.

Występuje na największych salach koncertowych i festiwalach świata – od Europy, Amerykę Północną, Australię, po Japonię i Koreę. Otrzymał liczne prestiżowe nagrody, w tym norweską Grammy, Bell Award – Jazz Album (Australia), Recording of the Month – Stereophile Magazine (USA), NOPAS Music Prize Award (dla najlepszej kompozycji jazzowej 2010). Nieprzerwanie zdobywa aplauz światowej krytyki oraz publiczności. www.tordg.noProjekcja filmów krótkometrażowych z muzyką K. Komedy

Kraksa 1962, reż. Edward Etler

Kraksa z 1962 r. w reżyserii Edwarda Etlera
Przejażdżka z 1960r. w reżyserii Janusza Nasfetera


24 kwietnia 2016, godz. 19.00

POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Audytorium

Wystawa Fotografii „Komeda” MARKA KAREWICZA

Marek Karewicz Jeden z najbardziej znanych fotografików muzycznych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF w Łodzi, członek ZPAF odznaczony honorowym tytułem F.I.A.P. W jego archiwum liczącym ok. 2 milionów zdjęć, znajduje się niemal cała historia polskiego rocka, beatu oraz panteon największych gwiazd  polskiej i światowej muzyki jazzowej. Autor ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii „Polski Jazz”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą.


Koncert Vladyslav ”Adzik” Sendecki Komeda Project (Polska, USA, Wielka Brytania)

Vladyslav Adzik Sendecki Komeda Project

Premiera Koncert International Jazz Stars – Władysław ”Adzik” Sendecki Komeda Project (Niemcy, USA, Polska)
Premiera Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów o międzynarodowej renomie, w specjalnym programie z kompozycjami K. Komedy.

Władysław „Adzik” Sendecki Według "New York Village Voice" jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie. Wybitny polski pianista i kompozytor mieszkający w Niemczech. Studiował fortepian w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Kształcił się na pianistę koncertowego ale odkrył jazz. Z Andrzejem Olejniczakiem i z Jarkiem Śmietaną w latach 70 współtworzyli zespół Extra Ball. Później założyli formację Sunship, jedną z najważniejszych grup jazzowych lat 70. W 1981 r. wyemigrował do Szwajcarii i tam rozpoczął międzynarodową karierę. Grał w pierwszej lidze jazzu u boku Joe Hendersona, Michaela Breckera, Jaco Pastoriusa i Billy Cobhama.

W połowie lat 90. przeprowadził się do Hamburga i został członkiem Big Bandu NDR. W zespole współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami świata, jak Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza i in. Dla NDR Big Band napisał suitę "Anima Mundi", będącą wynikiem jego podróży po całym świecie. Współpracował z wybitnymi muzykami jak: Michael i Randy Brecker, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Ray Anderson, Peter Herbolzheimer, Larry Coryell, Didier Lockwood, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Vitold Rek, Bireli Lagrene, Jaco Pastorius, Charlie Mariano, Vitold Rek.

Jego styl stanowi syntezę jazzu, muzyki klasycznej (romantyzmu, impresjonizmu) i fusion z elementami world music.  W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".


Na finał pokaz filmu „Komeda - muzyczne ścieżki życia” Claudii Buthenhoff-Dufy

Komeda - muzyczne ścieżki życia

To filmowy esej na temat muzyki i jej odniesień do życia artysty. Komeda był symbolem opozycji artystycznej w komunistycznej Polsce. Zmarł w 1969 roku w wieku 38 lat po tragicznym wypadku w Los Angeles. Dokument opowiada także o postawie wobec przemian społecznych, politycznych i kulturowych w okresie powojennym oraz o exodusie polskich artystów w latach 50. i 60.  Film skupia się szczególnie na muzyce, a dzięki zdjęciom archiwalnym przywołuje klimat dawnych lat. To portret, genialnego kompozytora muzyki filmowej, który umiera tragicznie i przedwcześnie. Film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych FIPA w Biarritz i otrzymał nominację do Doc Against Gravity Film Festival.

Festiwal Komedy Warszawa

21 kwietnia 2018

Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego


Festiwal Komedy Warszawa

22 kwietnia 2018

Warszawa, Sala Kameralna Filharmonii Narodowej


Festiwal Komedy Warszawa

23 kwietnia 2018

Warszawa, Kino Wisła


Dofinansowano ze środkówPartnerzy
Patroni medialni© 2014-2018 - Fundacja Jazz Art

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy