14. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

Festiwal Komedy Festiwal filmów Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Komedy Festiwal Muzyki Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy Festiwal Komedy Festiwal filmów Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy
Program Bilety Archiwum Foto O nas Partnerzy Dla mediów English info

Archiwum

2022202120192018201720162015201420132010200820072006

V Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

20 kwietnia 2013, godz. 19.00.

Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im W. Lutosławskiego

Patronat Honorowy Festiwalu:
Prezydent M. St. Warszawy


Mediapatroni festiwalu:
Polskie Radio, TVP 2, TVP Warszawa, Gazeta Wyborcza, Przegląd, Magazine The Warsaw Voice


Współorganizacja techniczna:
Polskie Radio S.A.


Organizator:
Fundacja Jazz Art.


Dyrektor festiwalu:
Iwona Strzelczyk Wojciechowska


Opis festiwalu

V Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy jest unikalną prezentacją i promocją twórczości wybitnego kompozytora muzyki filmowej i jazzowej w atrakcyjnej, szerokiej formule. Celem festiwalu jest prezentacja twórczości artysty w szerokim kontekście kultury polskiej i europejskiej. Festiwal ma być miejscem do konfrontacji twórczości „Chopina Polskiego Jazzu”, ale też miejscem spotkań polskich i europejskich twórców.


W tym roku oferta festiwalowa obejmuje jeden dzień programu. W ramach programu odbędą się: 2 koncerty w wykonaniu europejskich gwiazd jazzu oraz wybitnego polski zespołu smyczkowego ,wystawa plakatu „Komeda - Polański”, projekcje filmów animowanych do muzyki Komedy to muzyczno-filmowo-wizualne atrakcje festiwalu.


W poprzednich edycjach wystąpiły wybitne i znane postacie ze świata kultury jak.: Janusz Morgenstern, Jerzy Kawalerowicz, Andrzej Bukowiecki, Janusz Wróblewski, Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński, Marysia Sadowska, Jerzy Milian, Zbigniew Namysłowski, Bobo Stenson.


Krzysztof Komeda Trzciński. Najsłynniejszy polski kompozytor muzyki jazzowej, którego utwory zyskały światowy rozgłos. W ciągu zaledwie jedenastu lat stworzył muzykę do aż 71 filmów. Pianista, jeden z najwybitniejszych reprezentantów „polskiej szkoły jazzu”. Wywarł ogromny wpływ na nowoczesną polską i europejska muzykę. Zmarł w Warszawie w kwietniu 1969 roku.


- Wystawa Komeda - Polański ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi - imponująca kolekcja plakatów z całego świata do filmów z muzyką K. Komedy, kuratorzy - K. Zamysłowska, P. Kulesza
- Kiermasz muzyczny wydawnictwa sygnowanego przez Zofię Komedową-Trzcińską


Godz. 19.00 - 20.00
Koncert - ATOM STRING QUARTET


Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczewski - wiolonczela

Atom String Quartet jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Muzycy, laureaci wielu prestiżowych nagród, na co dzień prowadzą własne zespoły oraz występują z wybitnymi polskimi artystami, m.in. z Januszem Olejniczakiem, Tomaszem Stańko, Krzesimirem Dębskim.

Zespół wykonuje głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. Ten powstały w 2009 roku zespół od początku swojej działalności otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”, Grand Prix XIII Bielskiej Zadymki Jazzowej, Grand Prix „Melomani” w kategorii „Nowa Nadzieja” oraz „Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2011 ukazała się płyta „Fade in”, która została nagrodzona Fryderykiem w kategorii „Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku”. W roku 2012 nakładem wytwórni Kayax pojawił się kolejny album – „Places”.

Ostatnio zespół trzymał dwie nominacje do nagrody Fryderyka w kategoriach: Album Roku Muzyka Jazzowa oraz Artysta Roku Muzyka Jazzowa. Atom String Quartet tworzą znakomici muzycy: skrzypkowie – Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski.

Więcej na www.atomstringquartet.com


Godz. 20.00 - 20.30
Projekcja filmów animowanych do muzyki Krzysztofa Komedy

Projekcja filmów animowanych mistrza gatunku Mirosława Kijowicza z lat 1966-1976 do muzyki Krzysztofa Komedy:
- Rondo
- Laterna Magica
- Wiklinowy kosz

  Mirosław Kijowicz (1929-1999). Reżyser, scenograf i scenarzysta filmów animowanych, malarz. Obok Jana Lenicy, główny przedstawiciel nurtu filozoficznego w polskiej animacji. Laureat wielu nagród za twórczość w dziedzinie filmu animowanego na festiwalachjak Krakowie, Oberhausen, Mannheim, Warna, Locarno, Mar del Plata. Zdobywca m.in. Grand Prix na festiwalu w Annecy za film Klatki. Ogromną rolę odgrywała także w jego filmach muzyka, szczególnie jazzowe kompozycje Krzysztofa Komedy.

"Filmy Kijowicza należą do gatunku filozoficzno-refleksyjnych. Artysta obserwuje otaczający świat, zastanawia się nad losem zwykłego, 'szarego' człowieka, szuka filozoficznych uogólnień (...). Smętna ironia Kijowicza daleka jest od wesołości, jego specyficzny humor nie służy beztroskiej zabawie, a bardzo trudna metaforyka zmusza do myślenia."


Godz. 20.30
Koncert – „Komeda” - LESZEK MOŻDŻER & ZOHAR FRESCO


www.mozdzer.com
www.myspace.com/leszekmozdzer






Komeda - album studyjny Leszka wydany przez znaną monachijską wytwórnię ACT zdobył ogromne uznanie i popularność. Odniósł też też sukces komercyjny w Europie. Zawiera 8 utworów instrumentalnych, których kompozytorem jest Krzysztof Komeda.


„(…) Klasycznie wykształcony pianista z intelektualnym podejściem do muzyki przeczytał Komedę na nowo, zanalizował, po czym pięknie, krystalicznie wykonał. Chyba jeszcze nikt z muzyki Komedy nie wydobył w tak jaskrawy sposób napięcia pomiędzy liryzmem i rozpaczą, u tego artysty istniejących nieodłącznie (…)”.
Tomasz Rozwadowski, Dziennik Bałtycki


„(…) Bez zadęcia i kombinowania, bez zbędnego gadulstwa i rozdzierania szat Leszek przekazuje nam swoją wizję Komedy, która jest czymś znacznie więcej niż osobistą interpretacją jego utworów. Komeda Możdżera to jednocześnie dźwięki i echo wspaniałego pokolenia, które odkrywało po raz pierwszy w Polsce jazz. Leszek Możdżer wykorzystując wszechstronnie swój fenomenalny warsztat i bogaty arsenał środków (głównie klasycznych!) w warstwie estetycznej dotyka istoty komedowskiej twórczości (…)”.
Tomasz Szachowski, Jazz Forum


Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Kompletna lista nagród i wyróżnień przyznanych Leszkowi Możdżerowi znajduje się na końcu biogramu.


Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką (Pożegnanie z Marią), Januszem Muniakiem (One And Four), Michałem Urbaniakiem (Live In Holy City), Piotrem Wojtasikiem (Lonely City i Quest z Billym Harperem oraz Hope z Dave'em Liebmanem), Adamem Pierończykiem (Live In Sofia i 19-9-1999), Henrykiem Miśkiewiczem (Ja nie chcę spać), Anną Marią Jopek (m.in. Bosa, Barefoot, Upojenie, Farat). Nagrywał ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. przy Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworach na fortepian). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) – wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland. Napisał muzykę do filmu dokumentalnego PUB 700 w reżyserii Sylwestra Latkowskiego, którego sam jest bohaterem, a także do filmu Nienasycenie wg Witkacego w reżyserii Wiktora Grodeckiego.


Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod swoim własnym nazwiskiem:

  • Chopin – impresje, 1994
  • Talk to Jesus, 1996 (uznany za album roku 1996 przez ankietę Jazz Forum)
  • Facing the Wind, 1996, w duecie z amerykańskim kontrabasistą Davidem Friesenem
  • Live in Sofia, 1997, z Adamem Pierończykiem (uznany za album roku 1998 przez czytelników Jazz Forum)
  • Chopin Demain – Impressions, 1999
  • Live in Ukraine, 2003
  • Makowicz vs Możdżer, The Carnegie Hall NYC, EMI 2004
  • PIANO, Arms Records 2004
  • The Time – Możdżer, Danielsson, Fresco; Outside Music 2005 (status Podwójnej Platynowej Płyty w dwa miesiące po wydaniu)
  • Between Us And The Light – Możdżer, Danielsson, Fresco; Outside Music 2006 (status Podwójnej Platynowej Płyty w dwa tygodnie po wydaniu)
  • Pasodoble – Lars Danielsson & Leszek Możdżer; ACT 2007
  • Live CD&DVD – Możdżer, Danielsson, Fresco; Outside Music 2007
  • Firebird VII – Phil Manzanera, L.Możdżer, Ch. Hayward, Yaron Stavi; Expression Records 2008
  • Missa gratiatoria – Leszek Możdżer z Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego, 2008
  • Tarantella – Lars Danielsson, L. Możdżer, Mathias Eick, John Parricelli, Eric Harland; ACT 2009
  • Kaczmarek by Możdżer, Universal 2010
  • Leszek Możdżer Komeda, Act Music 2011
  • “Walter Norris & Leszek Możdżer “The Last Set” – Live at the A-Trane”, Act Music 2012

Wraz z wybitnym wiolonczelistą Andrzejem Bauerem oraz Michałem Skrokiem, czyli m.bunio.s, hit makerem, Leszek Możdżer wciąż „przenoszą sztukę układania dźwięków w przestrzeń, w której Witold Lutosławski sam nigdy nie przebywał”/ projekt LUTOSPHERE/.21 sierpnia 2010 Leszek Możdżer wystąpił na trzech scenach w projekcie Możdżer +. Wraz z nim pojawili się m.in.: Naná Vasconcelos, Lars Danielsson, Zohar Fresco, John Scofield oraz Steve Swallow i Bill Stewart; Marcus Miller. Występował w niemal wszystkich krajach europejskich a także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie, Chile (dla 15 000 widzów!), w Chinach, Japonii, Malezji oraz Singapurze.


Nagrody i wyróżnienia przyznane Leszkowi Możdżerowi:

  • Nagroda imienia Krzysztofa Komedy, przyznana w 1992 przez Polską Fundację Kultury
  • I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach / 1994
  • Nagroda imienia Mateusza Święcickiego przyznana przez Trzeci Program Polskiego Radia
  • Grand Prix "Melomani" – Artysta Roku 1997
  • Fryderyk 1998 – Jazzowy Muzyk Roku 1998
  • Nagroda Burmistrza Miasta Gdańsk za całokształt twórczości – 2004
  • Paszport Polityki w 2004 roku przyznany przez magazyn "Polityka"
  • Wielka Nagroda Fundacji Kultury – luty 2006
  • „Złota Batuta za Zasługi dla Kultury Polskiej” – nagroda Akademii Ekonomicznej w Krakowie
  • Nagroda Ministerstwa Spraw Zagranicznych za promowanie polskiej kultury za granicą – 2007
  • Nagroda czytelników "Jazz Forum" w kategorii Pianista Roku od 1994 do 2012 oraz Muzyka roku 2011/2012
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska – Neptuny 2009
  • Sztorm Roku – plebiscyt Gazety Wyborczej Trójmiasto – za Możdżer + w kategorii najlepsze wydarzenie 2010
  • Splendor Gedanensis – nagroda Miasta Gdańsk w kategorii Muzyka – 2011
  • MocArty 2010 RMF Classic – nagroda w kategorii Człowiek Rok 2010 – 2011




Zohar Fresco urodził się w Izraelu w 1969 roku w rodzinie o tureckich korzeniach. Grę na instrumentach perkusyjnych rozpoczął już w wieku sześciu lat. Jako nastolatek głęboko zainteresował się tradycyjnymi arabskimi instrumentami, jak bębny ramowe i tamburyna. Żeby pogłębić swą wiedzę i umiejętności Zohar szukał towarzystwa muzyków, imigrantów z innych krajów, którzy osiedli w Izraelu przynosząc ze sobą wiele rzadkich instrumentów. Opanował wiele technik właściwych muzyce Iranu, Iraku, Indii, Turcji, czy Egiptu. Zohar odwiedzał również małe arabskie wioski na północy Izraela, gdzie otwierał się coraz bardziej na tradycyjne rytmy zachowane i używane wciąż w tamtych rejonach.


Jako dwudziestolatek Zohar został członkiem instrumentalnej grupy Bustan Avraham. Jej członkowie to muzycy o korzeniach z całego niemal świata. Oprócz Fresco w jej skład weszli: Amir Milstein, Taiser Elias, Miguel Herstein, Nassim Dakwar, Avshalom Farjun, Naor Carmi. Grupa gra własne kompozycje używając improwizacji w wielu etnicznych stylach. Odbierające oddech, technicznie doskonałe i żywe improwizacje Zohara są z pewnością punktem centralnym występów grupy. Zohar stał się prawdziwym „poetą bębnów”. Nagrał z grupą pięć płyt i podróżował z koncertami po całym świecie. Występował także z zespołem z "Ziriab", wykonującym turecką muzykę klasyczną pod opieką Teisira Eliasa. Zohar Fresco wziął również udział w wielu innych fenomenalnych projektach muzycznych. Grał z Omarem Faroukiem, Phillipem Glassem, Zakirem Hussejnem, Davidem Dolanem, Larsem Danielssonem. Z czasem, wraz z własnym rozwojem oraz dzięki charakterystycznemu dla Zohara stylowi gry, stał się on perkusistą znanym nie tylko w swoim rodzinnym kraju, ale również poza jego granicami, na arenie międzynarodowej. Brał udział w nagraniach ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak "Kikar Hahalomot", "Piąty element" czy "Kraina szczęścia". W 2006 wystąpił na nowej płycie Ary Dinkjiana Ormianin w Ameryce, nagranej na żywo podczas międzynarodowego Festiwalu Oud w Jerozolimie.


Nauczał na jerozolimskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi warsztaty muzyczne, z którymi jeździ po całym świecie i bierze udział w ogromnej ilości projektów muzycznych.


Z Leszkiem Możdżerem nagrał 4 albumy:

  • The Time – Możdżer, Danielsson, Fresco; Outside Music 2005
  • Between Us And The Light – Możdżer, Danielsson, Fresco; Outside Music 2006
  • Pasodoble – Lars Danielsson & Leszek Możdżer; ACT 2007
  • LIVE CD&DVD – Możdżer, Danielsson, Fresco; Outside Music 2007

www.zoharfresco.com

29 września - 1 października 2023

Festiwal Komedy Warszawa

Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego


Festiwal Komedy Warszawa

Warszawa, Kino Atlantic


Dofinansowano ze środków

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023


Dofinansowano ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego



Partnerzy

Festiwal Komedy - partnerzy
Festiwal Komedy - partnerzy
Festiwal Komedy - partnerzy - Max Film
Festiwal Komedy - partnerzy - Kino Atlantic
Festiwal Komedy - partnerzy
Festiwal Komedy - partnerzy
Festiwal Komedy - partnerzy
Festiwal Komedy - partnerzy


Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy 2023 plakat

© 2014-2024 - Fundacja Jazz Art

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy