Festiwal Komedy Festiwal filmów Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Komedy Festiwal Muzyki Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy Festiwal Komedy Festiwal filmów Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Muzyki Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy Festiwal Krzysztofa Komedy
Program Bilety Archiwum Foto O nas Partnerzy Dla mediów English info

Archiwum

IV Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy

23 – 25 kwietnia 2010

(w 41 rocznicę śmierci kompozytora. Zmarł w Warszawie 23.04.1969 r.)

Autor, dyrektor festiwalu:
Iwona Strzelczyk Wojciechowska


Organizator: Fundacja Jazz Art

Partnerzy: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Literatury, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Agencja Ika Art.

Dofinansowano ze środków MKIDN

Dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy

Mecenat


Mediapatroni festiwalu: TVP, Radio Tok Fm, Gazeta Wyborcza, Przegląd, Stolica, Stroer Infoscreen, Wirtualna Polska


Prowadzenie koncertów
Iwona Strzelczyk Wojciechowska
Krzysztof Wojciechowski


Bilety

Koncert 23 kwietnia 2010 godz. 20.00
Muzeum Literatury, Rynek Starego Miasta 20
Cena 30 zł
Sprzedaż biletów od godz. 19.00 przed koncertem
Rezerwacja pod nr. tel. 0501-140-523


Koncerty 24-25 kwietnia
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Kasa, informacja, rezerwacja:
Tel 22 628-12-71/3 w. 135
Czynna codziennie od 12.00 do 18.30 oprócz poniedziałku
Rezerwacja non stop:
tel. 0501-140-523
Bilety (jeżeli jeszcze będą dostępne), będą sprzedawane od godz. 19.30 przed koncertem przy wejściu do Sali Laboratorium 24 i 25 kwietnia

Cena:
karnet dwudniowy 24-25 kwietnia - 100 zł
bilet w dniu 24 kwietnia - 80 zł
bilet w dniu 25 kwietnia - 50 zł


Opis festiwalu

W dniach 23 -25 kwietnia odbędzie się w Warszawie wydarzenie artystyczne – IV FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ KRZYSZTOFA KOMEDY.


IV edycja festiwalu odbędzie się w prestiżowym miejscu mapy kulturalnej Polski, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego oraz w Muzeum Literatury w W-wie. Festiwal jest muzyczno – filmową prezentacją twórczości artysty w szerokiej formule.


Specjalne koncerty z udziałem gwiazd jazzu, pokazy filmów z muzyką Komedy - w tym roku animowanych, specjalne wystawy i goście to atrakcje festiwalu.


Po raz pierwszy, po blisko 50 latach, zostanie pokazany w Warszawie „historyczny koncert ” Jazz i Poezja” „ osnuty na wierszach Jerzego S. Sity do muzyki K. Komedy w opracowaniu i wykonaniu legendy polskiego jazzu Jerzego Miliana i wybitnego aktora, reżysera, Wojciecha Siemiona. Wydarzeniem będzie specjalny koncert ”European Stars For Komeda” z udziałem światowej sławy szwedzkiego pianisty Bobo Stensona oraz koncert „Polish Stars – Komeda i Inspiracje”, w wykonaniu kwintetu jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Zbigniewa Namysłowskiego.


Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa plakatu „Komeda – Polański” ze zbiorów Kinematografii w Łodzi, pokazywana w Europie, imponująca i cenna kolekcja plakatów z całego świata do filmów Romana Polańskiego z muzyką K.Komedy. Wystawa "Komeda–Polański" trafi prosto z Londynu, gdzie eksponowana była w ramach Przeglądu Filmów Romana Polańskiego, na festiwal będzie po raz pierwszy prezentowana w Warszawie.


Oprawą wizualna festiwalu będzie także wystawa kolekcji fotografii znanego fotografika i dziennikarza Marka Karewicza oraz kiermasz płyt wydawnictwa sygnowanego przez Zofię Komedową Trzcińską.


Poprzednie edycje festiwalu z udziałem m.in. TOMASZA STANKI, MICHAŁA URBANIAKA, URSZULI DUDZIAK, LESZKA MOŻDŻERA, MARYSI SADOWSKIEJ, ANDRZEJA JAGODZIŃSKIEGO, JANUSZA MORGENSTERNA były wydarzeniami artystycznymi. Relacje z festiwalu obecne były w TVP2 - Panoramie, TVP1 - Wiadomościach, TVP Info – Kurierze, TKW, TVN - Co za Tydzień, szeroko w prasie, największych portalach, rozgłośniach radiowych.


Krzysztof Komeda Trzciński

Najsłynniejszy polski kompozytor jazzowy, którego utwory zyskały światowy rozgłos. Pianista i jeden z najwybitniejszych reprezentantów ”polskiej szkoły jazzu”. Wywarł ogromny wpływ na nowoczesną, polską muzykę jazzową i filmową. Skomponował ścieżki dźwiękowe do 65 filmów polskich i zagranicznych. Zmarł w 1969 roku w Warszawie, w wyniku tragicznego wypadku, któremu uległ w Stanach Zjednoczonych.


Mirosław Kijowicz

Wybitny reżyser filmów animowanych – mistrz tego gatunku, scenograf, scenarzysta. Obok Jana Lenicy zaliczany do głównych przedstawicieli nurtu filozoficznego polskiej animacji. Ogromna rolę jego filmach odgrywała muzyka, zwłaszcza kompozycje K. Komedy .


Jerzy Milian

Obok A.Trzaskowskiego, A.Kurylewicza, K. Komedy, T. Stańki, Z.Namysłowskiego, jeden z pierwszych i głównych propagatorów nowoczesnego jazzu. Wibrafonista, kompozytor, aranżer. Członek legendarnego Sextetu K. Komedy /1956- 58/, wieloletni dyrektor Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji oraz Studia Jazzowego Polskiego Radia.


Zbigniew Namysłowski

Niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu, jeden z najwybitniejszych i najbardziej popularnych polskich muzyków jazzowych o europejskiej renomie. Saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer. Nagrał blisko 30 autorskich albumów, wiele kultowych, w tym, nagrany z Quintetem K. Komedy słynny album „Astigmatic”.


Zespół Kattorna

Europejska świadomość muzyczna i kontakty z amerykańską tradycją jazzową są najważniejszym spoiwem muzyki polsko- duńskiego kwintetu. Zespół powstał w 2005 roku w Berlinie, gdzie w ramach Roku Polsko- Niemieckiego koncertował z projektem Krzysztofa Komedy. Twórczość Komedy wywarła silne piętno na brzmieniu zespołu. Kattorna na swym koncie wiele nagród „Nadzieje Warszawy" i „Berlin Jazz & Blues Award". Nagrania zespołu ukazały się na najlepiej sprzedających się składankach jazzowych „The Best of Polish Smooth Jazz". W marcu tego roku ukazała się ich debiutancki album „Straying to the Moon” utrzymany w komedowskim charakterze.


Bobo Stenson

Światowej sławy szwedzki pianista, filar i część historii prestiżowej wytwórni ECM. Laureat European Jazz Prize, ozdoba prestiżowych festiwali. Muzyka artysty jest synonimem nowoczesnej pianistyki lat 6o tych. Znany i ceniony ze koncertów i nagrań z amerykańskimi tuzami światowego jazzu jak Dexter Gordon, Stan Getz, Sonny Rollins, Don Cherry oraz Jan Garbarek, Tomasz Stańko.


Program festiwalu

23 kwietnia

godz. 20.00
Muzeum Literatury, Warszawa, Rynek St. Miasta 20

KONCERT „JAZZ I POEZJA”
JERZY MILIAN GROUP
oparty na poezji Jerzego S. Sity
muzyka – Krzysztof Komeda
recytacje - prof. Wojciech Siemion


24 kwietnia

godz. 19.30
CSW Zamek Ujazdowski, Laboratorium, Warszawa, ul. Jazdów 2

Uroczyste otwarcie festiwalu, wystawy plakatu, wystawy fotografii M. Karewicza

WYSTAWA PLAKATU „KOMEDA – POLAŃSKI” ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi
kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza.

WYSTAWA FOTOGRAFII MARKA KAREWICZA „Komeda i jego życie”


godz. 20.00
Koncert EUROPEAN STARS FOR KOMEDA
Bobo Stenson Trio
Bobo Stenson - piano
Anders Jormin - bass
Jon Falt - drums


godz. 21.30
„ANIMACJA i JAZZ”
Pokaz filmów animowanych mistrza gatunku Mirosława Kijowicza, muzyka K. Komeda: „Rondo”
„Laterna Magica”
„Wiklinowy Kosz”

25 kwietnia

godz. 19.00
CSW Zamek Ujazdowski, Laboratorium Warszawa, ul. Jazdów 2
WYSTAWA PLAKATU „KOMEDA - POLAŃSKI”
ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi
kurator wystawy Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza.

godz. 20.00
Koncert z cyklu „POLISH STARS – KOMEDA i INSPIRACJE”
ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET

godz. 21.30
Koncert „Młode nadzieje” KATTORNAgodz. 22.30
POKAZ FILMU dokumentalnego o K. Komedzie Trzcińskim
„Wybrańcy bogów umierają młodo” reż. Krzysztof Bukowski


Festiwal Komedy Warszawa

21 kwietnia 2018

Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego


Festiwal Komedy Warszawa

22 kwietnia 2018

Warszawa, Sala Kameralna Filharmonii Narodowej


Festiwal Komedy Warszawa

23 kwietnia 2018

Warszawa, Kino Wisła


Dofinansowano ze środkówPartnerzy
Patroni medialni© 2014-2018 - Fundacja Jazz Art

Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy